Η επίσκεψή μας στον Ναυτικό Όμιλο Βόλου

Επισκεφτήκαμε τον Ναυτικό Όμιλο Βόλου και Αργοναυτες (Ν.Ο.Β.Α) στον Άναυρο με την τάξη μας για να  ενημερωθούμε σχετικά με το άθλημα της κωπηλασίας. Εκεί είχαμε την ευκαιρία και την τιμή να μας ξεναγήσει προσωπικά ο ολυμπιονίκης του αθλήματος της κωπηλασίας Νίκος Σκιαθίτης.

Μας ξενάγησε στους χώρους και τις εγκαταστάσεις, μας έδειξε τα κανό και τον τρόπο που γυμνάζονται οι αθλητές που ασχολούνται με την κωπηλασία. Στην πορεία όλοι συμμαθητές μας και εγώ μπήκαμε σε μια οκτάκωπο, και ο κύριος Νίκος μας έδειξε τις κινήσεις που κάνουν οι αθλητές. Επίσης, χρησιμοποιήσαμε τα μηχανήματα εκγύμνασης και εξάσκησης.

Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία και όλοι γυρίσαμε πίσω ενθουσιασμένοι.

Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο άθλημα γυμνάζει όλο το σώμα και βλέποντας τη θάλασσα γαληνεύεις και βρίσκεσαι κοντά στην φύση.  Θα ήθελα κάποια στιγμή να ξαναπάω και πολλά παιδιά σκέφτονται να ξεκινήσουν το άθλημα της κωπηλασίας.

Γράψτε ένα σχόλιο