Διάσημοι συνθέτες

Ασχολούμαι με την μουσική, και βρήκα κάποιες ενδιαφέρουσες πληροφορίες από ένα παλιότερο βιβλίο μου.

Joseph Haydn

Ήταν ένας μουσικός συνθέτης από την Αυστραλία. Γεννήθηκε το 18ο αιώνα. Όταν ήταν 6 ετών, άρχισε να τραγουδάει σε μία χορωδία. Είχε μια καταπληκτική φωνή και ήταν ένας ταλαντούχος τραγουδιστής. Αυτό όμως δεν το σταμάτησε από το να συνθέτει όμορφη μουσική. Έπαιζε πιάνο και βιολί. Επίσης δίδαξε νέους μουσικούς όπως ο Beethoven και ο Mozart.

Johann Sebastian Bach

Είχε γεννηθεί στην Γερμανία τον 17ο αιώνα. Ήταν διδαγμένος για να παίζει πιάνο και βιολί από τον πατέρα του. Όταν ήταν 10 ετών, τον είχαν στείλει σε ένα από τα καλύτερα μουσικά σχολεία της Γερμανίας. Οι γονείς του πέθαναν όταν ήταν μικρός, όποτε τον μεγάλωσε ο αδερφός του. O Bach συνέθετε μουσική για τραγουδιστές και για ορχήστρες.

Ludwig van Beethoven

Γεννήθηκε στην Γερμανία τον 18ο αιώνα. Ήξερε να παίζει πιάνο και βιολί όταν ήταν 4 ετών. Ο πατέρας του ήταν πολύ αυστηρός και συχνά τον έκανε να κλαίει. Όταν ήταν 10 ετών, άρχισε να κάνει μουσικά μαθήματα. Όταν ήταν 20 ετών έγινε κουφός, αλλά αυτό δεν τον σταμάτησε από το να σταματήσει να παίζει πιάνο ή να μην συνθέτει μουσική.

Γράψτε ένα σχόλιο